Katar – jesienna zmora nosa

Teaser

Wystarczy jedno kichnięcie, jeden uścisk dłoni, a tysiące wirusów atakuje nasz układ odpornościowy. Jesień to czas gdy nawet beztroska podróż do pracy tramwajem czy autobusem może skończyć się dla nas przeziębieniem i osłabieniem całego organizmu. Kaszel, ból głowy, piekące oczy oraz uciążliwy katar, to tylko niektóre z objawów jesiennej epidemii. A wszystko zaczyna się od nosa, który stanowi bramę dla wirusów. Jak co roku na straży zdrowego nosa staje zgrany duet produktów marki Sterimar i Nasivin Soft, które kompleksowo zaopiekują się naszymi nosami tegorocznej zimy.

Jesienny katar

Zapalenie błony śluzowej nosa – brzmi jak rzadko spotykana choroba? Nic bardziej mylnego. Pod tym skomplikowanym zwrotem kryje się każdemu dobrze znany katar. Do zakażenia dochodzi drogą powietrzno-kropelkową.Zaczyna się od drapania w gardle i pieczenia w nosie, później następuje obrzęk śluzówki. Następnie w nosie pojawia się rozwodniona, jasna wydzielina, która po kilku dniach gęstnieje. Z czasem mogą pojawić się objawy jak ból głowy, trudności w oddychaniu, niedrożność nosa i ogólne osłabienie organizmu. Uciążliwy katar wpływa nie tylko na nasz stan fizyczny, ale również samopoczucie. Wbrew powiedzeniu „katar sam przejdzie”, nie można go lekceważyć! Jeśli infekcja się rozprzestrzeni, może dojść do zapalenia uszu, oskrzeli czy zatok.

Jak walczyć z katarem?

Po pierwsze nie zapominać o profilaktyce. Sezon jesienno-zimowy to czas, gdy po ciężkim dniu marzymy, by znaleźć się jak najszybciej w nagrzanym i przytulnym domu, co jednak nie wpływa korzystnie na stan naszego nosa. Nadmierna suchość śluzówki nosa może powodować nawracające infekcje górnych dróg oddechowych. Przyczyną jest suche i przegrzane powietrze w pomieszczeniach, w których są włączone kaloryfery. Dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednią pielęgnację i nawilżanie nosa szczególnie w tzw. „sezonie grzewczym”.  Doskonałym środkiem do pielęgnacji błony śluzowej nosa jest izotoniczny roztwór wody morskiej, który daje możliwość odtworzenia fizjologicznych warunków mechanizmu śluzowo-rzęskowego pełniącego funkcję ochronną i oczyszczającą nosa.

A gdy infekcja rozgości się na dobre

W przypadku zatkanego nosa ulgę przyniesie Nasivin Soft*, który udrażnia nos w przebiegu przeziębienia lub zapalenia zatok, dzięki czemu umożliwia swobodne oddychanie. Działanie preparatu utrzymuje się do 12 godzin. Formuła preparatu z glicerolem i bez konserwantów nie podrażnia śluzówki. Może być stosowany już od 3. miesiąca życia (Nasivin Soft 0,01%).

Jeśli katar się pojawi nie rezygnujmy ze stosowania wody morskiej. Dotyczy to szczególnie kataru przedłużającego się i przewlekłego. W tym celu stworzone zostały preparaty wzbogacone o substancje wspomagające. Należy do nich roztwór hipertoniczny wody morskiej wzbogacony miedzią, który w sposób naturalny udrażnia nos oraz łagodzi przekrwienie śluzówki nosa (Sterimar Zatkany Nos** oraz dla najmłodszych Sterimar Baby Hipertoniczny**). Dzięki połączonemu działaniu antyseptycznemu soli i miedzi  pomaga przeciwdziałać namnażaniu się bakterii. Dodatkowo rozrzedza nadmiar wydzieliny i oczyszcza śluzówkę nosa, wzmacniając w ten sposób działanie leków stosowanych donosowo.

Więcej informacji o produktach marki Nasivin Soft* i Sterimar** oraz pielęgnacji nosa znajdziesz na stronie www.zdrowynos.pl i www.sterimar.pl.

*produkty lecznicze bez recepty

** wyroby medyczne

Źródło Merck Sp. z o.o.. Dostarczył netPR.pl
Authors
Top