Apteczka

Nie każdy krwotok straszny

Nie każdy krwotok straszny

Podczas krwotoku łatwo wpaść w panikę. Wybicie zęba, pęknięcie kilku naczynek w nosie, czy też lekkie skaleczenie jamy ustnej może wywołać przywołujący na myśl salę operacyjną, krwotok. W takich, bezpiecznych w gruncie rzeczy sytuacjach wystarczy stosowanie się do kilku wskazówek i odrobina zimnej krwi, by cieknącą krew opanować.

1177731_young_generationW przypadku krwotoku z nosa, należy pochylić się nad miską, oddychać przez usta i przytrzymać nos za miękka część przez 10 minut. Następnie należy spróbować wypluć zalegającą w ustach ciecz i znowu zatkać na 10 minut nos. Jeśli krwawienie ustało, należy wilgotnym ręcznikiem oczyścić nos i usta.

Jeżeli natomiast krew nadal cieknie, powinnyśmy udać się na izbę przyjęć. Podobnie, powinniśmy udać się do lekarza, jeśli krwotoki zdarzają nam się często lub są bardzo obfite. W przypadku skaleczenia jamy ustnej również należy pochylić się nad miska. Do ust powinniśmy przyłożyć opatrunek z gazy i przyciskać go przez 10 minut. Nie należy potem płukać rany, gdyż może to naruszyć skrzep i krew znowu popłynie.

am

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy